Sama

مرکز کامپیوتر

مدیریت پارتیشن

   
   
   

تغییر اندازه پارتیشن‌ها در ویندوز 7

تا پیش از ویندوز 7 برای تغییر اندازه پارتیشن‌ها نیاز به برنامه‌هایی ما نند Partition Magic بود، اما ویندوز 7 این امکان را برای شما فراهم کرده است.

برای این کار به Control Panel بروید، در کادر جستجو عبارت Partition را وارد کرده و سپس گزینه Create and format hard disk partitions را انتخاب کنید. حالا در پنجره Disk Management، می‌توانید اندازه پارتیشن‌ها را تغییر دهید. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید از حجم درایو C بکاهید. برای این کار روی این درایو کلیک راست کرده و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید. در این جا روبروی گزینه

Enter the amount of space to shrink in MB، مشخص کنید که چند مگابایت می‌خواهید از حجم پارتیشن کاسته شود . مثلا اگر یک پارتیشن 50 گیگابایتی دارید و می‌خواهید اندازه آن را به 40 گیگابایت کاهش دهید، باید 10 گیگابایت از حجم آن بکاهید و به همین دلیل باید عدد 10000 را در کادر بنویسید.

برای افزایش حجم پارتیشن، در پنجره Disk Management روی پارتیشن مذکور کلیک راست کرده و گزینه Extend Volume را بزنید. این جا در مقابل

Select the amount of space in MB، مقدار فضایی را که می‌خواهید به حجم پارتیشن اضافه شود، بنویسید . البته این فضا باید در مجاورت پارتیشن قرار گرفته باشد تا بتواند به آن اضافه شود.

 
 
 

 

حق نشر دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد. ©۱۳۹۴

مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات

All rights reserved. Get help: support@iaun.ac.ir

logo in nav 44x36  linebutton 30x30 en aparat logo color white 32 index

شما اینجا هستید: خانه معاونت آموزشی و پژوهشی مرکز کامپیوتر مدیریت پارتیشن